Звернення до Президента України (2000)

Президенту України п. Л. Кучмі
Голові Верховної Ради п. І. Плющу
Прем’єр-міністру п. В. Ющенку

    У зв’язку з економічною скрутою та екологічними негараздами інфекційна захворюваність в Україні не лише залишається високою, але й рівень її продовжує зростати. Щорічно за медичною допомогою звертається понад 10 мільйонів осіб, з них більшість становлять хворі на грип та інші гострі респіраторні інфекції. У 1995-1999 роках зареєстровано 221 спалах гострих кишкових інфекційних хвороб, лише за 7 місяців 2000 року виникли 38 епідемічних спалахів. Зросла захворюваність на шигельоз, лептоспіроз, вірусні гепатити, не досягнуто зниження захворюваності на дифтерію. Залишається загрозливою епідемічна ситуація з ВІЛ/СНІДу.

Разом з тим, медична допомога інфекційним хворим вимагає суттєвого вдосконалення і поліпшення. Більшість інфекційних стаціонарів потребують капітального ремонту та реконструкції, створення відділень або палат інтенсивної терапії, добудови локальних очисних споруд. Через обмаль коштів залишається незадовільним постачання хворих медикаментами, низьким рівень діагностики інфекційних хвороб.

Досвід передових країн свідчить, що епідеміологічне благополуччя населення можна досягти лише за умови фінансової підтримки держави і місцевих органів управління. Занепокоєні вкрай незадовільним фінансовим забезпеченням реформи галузі, лікарі-інфекціоністи пропонують наступне.

  1. У створюваній міжгалузевій комплексній програмі “Здоров’я нації” надати пріоритет профілактичним, діагностичним і лікувальним заходам при інфекційних хворобах, широкому впровадженню нових прогресивних методів.

  2. При переході до страхової медицини забезпечити виконання гарантованого рівня безоплатної кваліфікованої медичної допомоги інфекційним хворим.

  3. У Фонді охорони здоров’я населення передбачити виділення вагомих коштів на боротьбу з виникненням і розповсюдженням інфекційних хвороб.

  4. Суттєво поліпшити матеріальну базу інфекційних лікарень і відділень, їх оснащення сучасними засобами діагностики та лікування.

  5. Розробити державну програму наукових досліджень у ділянці інфекційних хвороб з виділенням коштів на конкурсній основі.

Якщо зараз не вжити вагомих заходів на рівні держави, то найближчим часом інфекційні хвороби можуть привести до катастрофічних наслідків. Сподіваємось на Ваше розуміння ситуації, що склалась, і підтримку пропозицій інфекціоністів. 

Правління Асоціації інфекціоністів України
14.09.2000 р