Президенту України п. Віктору Ющенку
Голові Верховної ради України п. Олександру Морозу
Прем’єр-міністру України п. Віктору Януковичу
Секретарю Ради національної безпеки і оборони України
п. Віталію Гайдуку
Асоціація інфекціоністів України вкрай стурбована високим рівнем інфекційної та паразитарної захворюваності, який зберігає тенденцію до зростання. Проте офіційно реєструється тільки частина інфекційних захворювань, що потрапили в поле зору фахівців. Тому державні статистичні звіти не відображають реального поширення інфекцій, і в суспільстві створюється враження про вірогідне епідеміологічне благополуччя. На цьому тлі смертність від інфекційних і паразитарних хвороб різко зросла: з 11,5 випадку на 100 тис. жителів у 1990 році до 36,6 – у 2005-му (збільшення в 3,1 разу).
Аналіз цієї невтішної й дуже тривожної динаміки та опитування населення свідчать про те, що більшість інфекційних хворих не бажає лікуватись в інфекційних стаціонарах. Така позиція найчастіше обумовлена об’єктивними причинами: 40 % інфекційних стаціонарів знаходяться у незадовільному матеріально-технічному стані, боксованість менше 50 %, лікувальне діагностичне обладнання та апаратура або відсутні, або “морально” і фізично застарілі, для хворих виділяються мізерні кошти на медикаменти і харчування. Оскільки середня вартість необхідних ліків у багато разів більша й триває їх дальше подорожчання, сучасне лікування для більшості хворих стало недоступним. Тому інфекційні хворі часто займаються самолікуванням у домашніх умовах, рідко звертаються за кваліфікованою допомогою до інфекціоніста.
Зараз державні органи найбільше уваги приділяють боротьбі з туберкульозом і ВІЛ-інфекцією/СНІДом. Створено добре оснащену сітку протитуберкульозних диспансерів і центрів профілактики та боротьби зі СНІДом. За рахунок держави хворі на туберкульоз отримують посилене харчування, сучасне медикаментозне і санаторне лікування, мають право на окреме житло. Більші пільги, ніж інфекціоністи, мають також медпрацівники, котрі обслуговують хворих на туберкульоз чи ВІЛ-інфекцію.
Асоціація інфекціоністів України дуже схвально ставиться до цих та інших заходів, спрямованих на подолання епідемії туберкульозу та ВІЛ-інфекції, й, зі свого боку, сприяє таким діям. Проте ми змушені інформувати чільників держави, що інших інфекційних і паразитарних захворювань у багато разів більше, а шкода, яку вони наносять здоров’ю народу, також істотно більша (якщо враховувати пов’язану з ними тимчасову непрацездатність та інвалідність, несприятливі близькі й віддалені наслідки хвороби, ускладнення і перехід у хронічну форму, смертність, негативний вплив на народжуваність тощо).
Ми, делегати VII з’їзду інфекціоністів України, б’ємо на сполох і вимагаємо з боку керівництва більшої уваги розв’язанню проблеми боротьби з інфекційними та паразитарними хворобами дітей і дорослих. Ігнорувати правом громадян на якісне безкоштовне лікування, яке надане їм Конституцією, держава не повинна. У наш час інфекції загрожують національній безпеці України!
Просимо вжити невідкладні заходи:
-
Забезпечити у повному обсязі виконання постанови Кабінету Міністрів № 1906 від 23 грудня 2003 р. “Про будівництво інфекційних лікарень (відділень) у великих містах на період 2004-2010 років”.
-
Прирівняти державне фінансування стаціонарного лікування та харчування інфекційних хворих до його рівня в протитуберкульозних диспансерах і лікарнях.
-
Зміцнити матеріальну базу існуючих інфекційних стаціонарів для дітей і дорослих, оснастивши їх сучасною діагностичною і лікувальною апаратурою, обладнанням та медикаментами, у тому числі на випадок епідемічних ускладнень, спричинених особливо небезпечними хворобами.
-
Забезпечити високоефективною невідкладною допомогою всіх інфекційних і паразитарних хворих, котрі її потребують, шляхом створення нових і удосконаленням існуючих відділень інтенсивної терапії та анестезіології в інфекційних лікарнях, постійно турбуючись про поліпшення їх функціонування.
-
Розробити і прийняти довготривалі державні програми щодо профілактики й лікування гострих респіраторних інфекційних хвороб, вірусних гепатитів, герпетичних інфекцій та поширених кишкових інфекцій і паразитозів.
VII з’їзд інфекціоністів України.
29.09.2006 р.
м. Миргород